Aktualności

Kategorie tematyczne

EventyPrawo spółekPodatkiPrawo gospodarczePrawo pracyPrawo cywilne

OPODATKOWANIE DOTYCZĄCE ZBYCIA ŚRODKA TRWAŁEGO PO LIKWIDACJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ OSOBY FIZYCZNEJ

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa PIT”) za przychody z działalności gospodarczej osoby fizycznej uważa się m.in. przychody z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Przychód o którym mowa powyżej, powstaje i podlega opodatkowaniu, gdy do zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji dochodzi przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce likwidacja działalności gospodarczej (por. art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a-b ustawy o PIT).

U podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych (skala podatkowa lub podatek liniowy) – opodatkowaniu podlega dochód ze sprzedaży środka trwałego. Dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia środka trwałego jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększoną o sumę dokonanych od tych środków odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu, który jest brany pod uwagę przy ustalaniu dochodu, jest różnica między wartością początkową składnika majątku, a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PIT).

Podatnik dokonując odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji oblicza i wpłaca zaliczki na podatek na zasadach określonych w art. 44 ustawy o PIT oraz składa zeznanie podatkowe po zakończeniu roku podatkowego, w którym doszło do sprzedaży.

Należy zaznaczyć, że kwestia opodatkowania sprzedaży środka trwałego opisana powyżej różni się w przypadku podatników opodatkowanych tzw. ryczałtem.

I tak zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne – do odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku będących środkami trwałymi (wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej), nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej stosuje się 3% stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Powyższe nie dotyczy sytuacji, w którym środek trwały został zbyty o po upływie 6 lat.

Warto zwrócić także uwagę na kwestie dot. sprzedaży lokalu użytkowego dokonanej po likwidacji działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem. I tak zgodnie z art. 12 ust. 10 ww. ustawy – w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących środkami trwałymi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu, nawet jeżeli ww. składniki przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

Autor:

Tomasz Manterys- radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Primo Lege

Materiał filmowy