Aktualności

Kategorie tematyczne

EventyPrawo spółekPodatkiPrawo gospodarczePrawo pracyPrawo cywilne

OPODATKOWANIE ŚWIADCZEŃ WYPŁACANYCH PRZEZ FUNDACJĘ RODZINNĄ BENEFICJENTOM

Zasadniczo zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT: „Zwalania się od podatku: fundację rodziną”.

Należy jednak pamiętać, że powyższe zwolnienie fundacji rodzinnej od podatku dochodowego od osób prawnych nie ma charakteru bezwzględnego – „Fundacja rodzinna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jednak, co do zasady korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p. Powyższe zwolnienie nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Na podstawie art. 6 ust. 6 i 7 u.p.d.o.p., zwolnienie to nie ma zastosowania do podatku, o którym mowa w art. 24b i art. 24q oraz do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.” (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 stycznia 2024 r., 0114-KDIP2-2.4010.517.2023.4.RK/KW).

 

Trzymając się jednak zasady zwolnienia bieżących dochodów fundacji rodzinnej z podatku CIT – opodatkowanie pojawi się dopiero w chwili przekazania przez fundację rodzinną świadczenia na rzecz jej beneficjentów.

Przepisy ustawy o podatku CIT (art. 24q ust. 1) określają powstanie zobowiązania podatkowego w CIT wraz z przekazaniem:

1. świadczenia pieniężnego na rzecz beneficjenta fundacji zgodnie ze statutem lub innego świadczenia niż pieniężne, w szczególności oddania beneficjentowi przez fundację rodzinną do bezpłatnego używania części mienia fundacji rodzinnej, np. nieruchomości zgodnie ze statutem (t.j. świadczenia określone w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej)

2. mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej

3.  świadczenia z tytułu ukrytych zysków

W ramach powyższego katalogu, fundacja rodzinna zobowiązana jest do zapłaty podatku w wysokości 15%

 

W przypadkach przekazania na rzecz beneficjenta pieniędzy lub innego niepieniężnego świadczenia – podstawę opodatkowania stanowi przychód odpowiadający wartości świadczenia lub przekazanego mienia (por. art. 24q ust. 2 ustawy o CIT). Zasadniczo więc CIT związany z wypłatą świadczeń przez fundację rodzinną obciąża przychód.

Podatek CIT (15%) z tytułu przekazania świadczenia na rzecz beneficjenta fundacji rodzinnej jest płatny do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do przekazania świadczenia na rzecz beneficjenta. – art. 24q ust. 6 ustawy o CIT

Zgodnie z art. 24r ust. 1 ustawy o CIT: „Fundacja rodzinna jest obowiązana złożyć do urzędu skarbowego deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (przychodu) osiągniętego w roku podatkowym ‒ w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego.”

 

Autor:

Tomasz Manterys- radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Primo Lege

Materiał filmowy