Aktualności

Kategorie tematyczne

EventyPrawo spółekPodatkiPrawo gospodarczePrawo pracyPrawo cywilne

OBOWIĄZKI ZUS PRZY UMOWIE ZLECENIA

Przedsiębiorcy decydujący się na zawarcie umowy zlecenia i skorzystanie z usług zleceniobiorcy, powinni pamiętać o obowiązkach ZUS związanych z powyższym rodzajem umowy.

Zgodnie z następującymi przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (u.s.u.s.) oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (u.ś.o.z.):

  • art. 6 ust. 1 pkt 4 u.s.u.s.: Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej "zleceniobiorcami", oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem ust. 4;
  • art. 11 ust. 2 u.s.u.s.: Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 7b, 8 i 10.
  • art. 12 ust. 1 u.s.u.s.: Obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e u.ź.o.z.: Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają: 1) osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są: osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia lub osobami z nimi współpracującymi,

Mając na względzie powyższe przepisy prawa, wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia, co do zasady, stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (za wyjątkiem ubezpieczenia chorobowego, które jest dobrowolne) oraz obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Z tytułu wyżej wymienionych ubezpieczeń zleceniobiorca powinien zostać zgłoszony do ZUS.

  • art. 36 ust 1-2 u.s.u.s.: 1. Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych.

2. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych osób określonych w art. 6 ust. 1 pkt 1-4, 6-9b, 11, 12, 19-22, ust. 2, 2a i 2d, duchownych będących członkami zakonów lub klasztorów oraz osób współpracujących, o których mowa w art. 8 ust. 11, należy do płatnika składek.

  • art. 74 ust. 1 u.ś.o.z.: Do ubezpieczenia zdrowotnego osób objętych ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, osób, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1a, osób wymienionych w art. 75 i art. 76 oraz członków ich rodzin stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zasad, trybu i terminu zgłaszania do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia społecznego rolników oraz wyrejestrowywania z tych ubezpieczeń, z zastrzeżeniem art. 75 ust. 1-2a, art. 77 i art. 86 ust. 6.

W przypadku, gdy zleceniobiorca jest osobą nieposiadającą równocześnie innych tytułów do ubezpieczeń (np. z tytułu umowy o pracę) Zleceniodawca (będący płatnikiem składek) zobowiązany jest do odprowadzenia wszystkich wyżej wymienionych składek (z wyjątkiem chorobowego, o ile zleceniobiorca nie wystąpi w tym zakresie z odpowiednim wnioskiem). Zleceniobiorcę zgłasza się do ZUS  w deklaracji ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 XX, natomiast miesięczne imienne raporty rozliczeniowe sporządza się na druku ZUS RCA.

Warto zwrócić uwagę, że zleceniobiorca może także zawrzeć umowę zlecenia z osobą będącą jednocześnie pracownikiem u innego podmiotu. W takim przypadku, kiedy to zleceniobiorca jest równolegle zatrudniony u innego pracodawcy w ramach stosunku pracy z wynagrodzeniem nie niższym od płacy minimalnej obowiązującej w danym roku kalendarzowym (zestawienie: Minimalne wynagrodzenie), podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu umowy o pracę.” Nie zwalnia to jednak z obowiązków w zakresie dot. składki zdrowotnej (art. 82 ust. 1 u.ś.o.z.: „W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.”).

 

Autor:

Tomasz Manterys- radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Primo Lege

 

Materiał filmowy