Aktualności

Kategorie tematyczne

EventyPrawo spółekPodatkiPrawo gospodarczePrawo pracyPrawo cywilne

Na kim spoczywa obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Aktualnie obowiązująca ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości, określając podmiot odpowiedzialny za rachunkowość w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posługuje się terminem „kierownika jednostki”. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy przez kierownika jednostki w spółce z o.o. rozumie się członka zarządu.

W sytuacji gdy zarząd spółki z o.o. jest jednoosobowy, sytuacja jest prosta, ponieważ kierownikiem jednostki jest jedyny członek zarządu. Natomiast w sytuacji zarządu wieloosobowego za prawidłową politykę rachunkową w spółce odpowiadają wszyscy członkowie zarządu, chyba że w spółce w sposób formalny został wyodrębniony członek lub członkowie zarządu, którym obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych został powierzony.

Mając na względzie powyższe, należy zaznaczyć, że to członkowie zarządu, a nie podmiot któremu spółka powierzyła prowadzenie ksiąg rachunkowych (np. biuro rachunkowe) odpowiada za zaniedbania zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Tytułem przykładu biuro rachunkowe nie będzie odpowiadać za niezłożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. do Krajowego Rejestru Sądowego. W myśl art. 79 pkt 4  ustawy o rachunkowości, kto wbrew przepisom ustawy nie składa sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej we właściwym rejestrze sądowym podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Zgodnie natomiast z art. 69 ust. 1 ww. ustawy  kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Warto w tym zakresie zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt: II KK 279/14: „Podmiot prowadzący usługowo księgi rachunkowe spółki nie jest zobowiązany lub nawet uprawniony do składania sprawozdań finansowych do właściwego rejestru sądowego. Takich kompetencji nie przewiduje także ustawa z dnia 5 lipca 1996 r o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 768). Z treści art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 ze zm.), wynika jedynie obowiązek podpisania sprawozdania finansowego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych obok kierownika jednostki, który takie sprawozdanie jest zobowiązany dodatkowo złożyć we właściwym sądzie.”

Powyższe nie stoi oczywiście na przeszkodzie temu, aby biuro rachunkowe zostało pociągnięte do odpowiedzialności cywilnej, gdyby z umowy zawartej ze spółką wynikało, że biuro rachunkowe było obowiązanego do przekazywania sprawozdania finansowego do KRS.

 

Autor:

Tomasz Manterys- radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Primo Lege

Materiał filmowy