Kategorie tematyczne
EventyPrawo spółekPodatkiPrawo gospodarczePrawo pracyPrawo cywilneKONTROLA PODATKOWA- OGRANICZENIA
Kontrola podatkowa, pomimo dużej swobody działania przyznanej organom podatkowych, podlega takim ograniczeniom jak wskazany w ustawie: cel, zakres przedmiotowy i podmiotowy kontroli podatkowej oraz fakt nieprzedawnienia się zobowiązania podatkowego. Kontrolę podatkową ogranicza także zakres wskazany w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli.
Organ podatkowy właściwy do podjęcia czynności kontrolnych, jest zobowiązany do tego, aby wytypowanemu do kontroli podatkowej podmiotowi wysłać zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia. Wszczęcie kontroli przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia wymaga zgody lub wniosku kontrolowanego. W razie wyrażenia zgody lub złożenia wniosku ustnie kontrolujący sporządza adnotację.
Nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, jeżeli kontrola m.in:
1) dotyczy zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
2) ma być wszczęta na żądanie organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
3) dotyczy opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych,
4) dotyczy niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej,
5) ma charakter doraźny dotyczący ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej, użytkowania kasy rejestrującej lub sporządzania spisu z natury,
6) ma charakter doraźny dotyczący sprawdzenia zachowania warunków zawieszenia działalności gospodarczej.
O zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, nie zawiadamia się także, jeżeli organ podatkowy posiada informacje, z których wynika, że kontrolowany:
1) został prawomocnie skazany w Rzeczypospolitej Polskiej za popełnienie przestępstwa skarbowego, przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, przestępstwa z ustawy o rachunkowości lub wykroczenia polegającego na utrudnianiu kontroli (w przypadku osoby prawnej ten warunek odnosi się do każdego członka zarządu lub osoby zarządzającej, a w przypadku spółek niemających osobowości prawnej - do każdego wspólnika)
2) jest zobowiązanym w postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
3) nie ma miejsca zamieszkania lub adresu siedziby albo doręczanie pism na podane adresy było bezskuteczne lub utrudnione.
W każdym z wyżej opisanych przypadków, organy podatkowe są zobowiązane do tego, aby po wszczęciu kontroli podatkowej poinformować kontrolowanego o przyczynie braku zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli (art. 282c Ordynacji podatkowej).
Autor:
Tomasz Manterys- radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Primo Lege