Aktualności

Kategorie tematyczne

EventyPrawo spółekPodatkiPrawo gospodarczePrawo pracyPrawo cywilne

DAROWIZNA NIERUCHOMOŚCI, LEPIEJ PRZED CZY PO ŚLUBIE DZIECKA?

W dzisiejszym artykule, odchodząc nieco od tematyki opodatkowania przedsiębiorców, przeanalizowane zostaną kwestie związane z opodatkowaniem darowizny nieruchomości dokonywanej przez rodziców/rodzica na rzecz dziecka mającego zawrzeć związek małżeński.

Kiedy taka darowizna, pod kątem podatku od spadków i darowizn jest korzystniejsza, przed czy po ślubie? Czy lepiej dokonać darowizny tylko na rzecz dziecka, czy także na rzecz przyszłego zięcia lub synowej? O tym w dzisiejszym artykule.

 

W przypadku darowania nieruchomości (domu/mieszkania) przez rodziców/rodzica na rzecz dziecka, zarówno przed jak i po ślubie dziecka - darowizna taka nie będzie wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku. Wynika to z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, który darowizny w zakresie najbliższej rodzinny (po spełnieniu ustawowych przesłanek), w sposób całkowity zwalnia z omawianego podatku – t.j. grupa zero.

 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 czerwca 2023 r., 0111-KDIB2-3.4015.71.2023.2.BD:

„Jak więc wynika z opisu sprawy, darowizna mieszkania ma zostać dokonana pomiędzy osobami należącymi do zerowej grupy czyli osób wymienionych w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem z uwagi na fakt, że darowizna zostanie zawarta pomiędzy osobami wymienionymi w zamkniętym katalogu określonym w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. pomiędzy zstępnymi - rodzicami i wstępnym - synem), będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem po Państwa stronie jako Obdarowanych nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn”

 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 grudnia 2021 r., 0111-KDIB2-2.4015.131.2021.2.PB:

„Podsumowując, nabycie w darowiźnie od matki udziału w lokalu mieszkalnym, będzie podlegało zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jak wynika z art. 4a ust. 4 pkt 2 ww. ustawy nie będzie na Panu ciążył obowiązek zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, ponieważ darowizna udziału w lokalu mieszkalnym (czy to udziału w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość, czy też udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego) - zgodnie z wymogami zawartymi w ww. przepisach - będzie dokonana w formie aktu notarialnego.”

 

Problemy podatkowe pojawiają się dopiero w momencie, kiedy rodzic/rodzice chcą dokonać darowizny nie tylko na rzecz dziecka, ale także jego przyszłego lub aktualnego małżonka.

I tak w sytuacji gdy darowizna nieruchomości zostaje w połowie dokonana także na rzecz partnera/partnerki dziecka przed jego ślubem – przyszły małżonek dziecka należy do kategorii osób z tzw. III grupy podatkowej i zobowiązany jest do zapłaty podatku od spadków i darowizn według najwyższej stawki podatkowej.

Sytuacja ta ulegnie zmianie dopiero po ślubie dziecka, kiedy to przyszły zięć lub synowa zostanie zaliczona do kategorii z I grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn.

 

Na zakończenie warto wskazać na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 15 stycznia 2018 r., sygn. akt: I SA/Kr 1030/17 zgodnie z którym: „Co do zasady, przedmioty majątkowe nabyte przez małżonka w drodze darowizny nie są objęte wspólnością majątkową, z wyjątkiem sytuacji - tak jak w niniejszej sprawie - gdy zgodnie z wolą darczyńcy darowizna wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków. Wówczas należy przyjąć, że darowiznę otrzymał zarówno mąż, jak i żona, a zatem, mając na uwadze art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy ciąży odrębnie na każdym z małżonków, jako nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych, a co za tym idzie konieczne jest ustalenie wielkości podstawy opodatkowania.”

 

Jeżeli rozważasz dokonanie darowizny, ale nie wiesz z jakimi obowiązkami wiążę się dokonanie takiej czynności (kwota podatku, terminy, obowiązki informacyjne wobec organów podatkowych), zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

 

Autor:

Tomasz Manterys- radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Primo Lege

Materiał filmowy